Planujesz zakup? Zapytaj.
Aerial Tree Inspection - Nowa oferta szkoleń
Jesli oceniasz drzewa z poziomu gruntu a chcesz wspiąć się w koronę by lepiej je ocenić, zgłoś się przez fomularz. Mamy szkolenie, które może Ci pomóc.
- Jesteś tutaj :
- Strona główna
- Badania i ekspertyzy drzew
- Oferta
Oferta
TREE STABILITY EVALUATION (TSE) - TESTY OBCIĄŻENIOWE
EKO-TREK jako pierwsza firma w Polsce wykonuje badania drzew z wykorzystaniem prób obciążeniowych (tensometrycznych) w metodologii wypracowanej przez międzynarodową Grupę Niezależnych Ekspertów Drzew (Independent Tree Expert Group - ITEG).
Badanie obejmuje dwa główne obszary:
- ocenę stabilności drzewa w gruncie,
- ocenę odporności na złamanie pnia.
Przygotowanie drzewa do testu obciążeniowego | Montaż opaski, do której przymocowana będzie lina wyciągarki |
Za pomocą wyciągarki uzyskuje się odpowiednie obciażenia pnia |
Siła z jaką obciążane jest drzewo musi być dokładnie określona |
Wyniki pomiaru wyświetlane są na inklinometrze badającym odchylenie bryły korzeniowej oraz... | na przytwierdzonych po obu stronach pnia elastometrach. Wyniki podawane są w tysięcznych milimetra |
OCENA STANU ZDROWOTNEGO
Ocena drzewa uwzględnia także stan zdrowotny drzewa (wykorzystywane są do tego zarówno metoda wizualna, jak też specjalistyczne przyrządy do oceny stanu korzeni, pnia i korony. Przy wielu drzewach ocena wykonywana jest także z wejściem w jego koronę (zwykle z użyciem technik linowych). Pozwala to sprawdzic miejsca niewidoczne z gruntu, ale też dokładniej ocenić problemy wstępnie zdiagnozowane "z dołu".
W ekspertyzach wykorzystywany jest m.in.:
- Microsecond Timer - FAKOPP Ent.
Pozwala na dokonanie pomiaru czasu rozchodzenia się w drzewie fali uderzeniowej. Sygnał generowany jest uderzenie młotka w czujnik początkowy, urządzenie pozwala na odczyt czasu propagacji i porównanie go z czasem rozchodzenia sie fali w zdrowym drewnie.
- Tomograf soniczny ArborSonic 3D - FAKOPP Ent.
Urządzenie działan na podobnych zasadach jak poprzednie urządzenie, z tą różnicą, że wykorzystuje wiele czujników. Pozwala on na uzyskanie oceny lokalizacji i rozległości ubytków i rozkładu w pniu i konarach poprzez analizę prędkości rozchodzenia sie dźwięku w drewnie w badanej warstwie. Poprzez symulacje komputerowe i badanie wielu warstw możliwe jest uzyskanie obrazu wnętrza drzewa.
- Wiertarka oporowa - Resistograph(R) - Rinntech
Urządzenie to pozwala dokładnie ocenić stan drewna w badanym miejscu, poprzez analizę oporu jaki stawia drewno pnia czy konarów. Wykorzystywane jest bardzo cienkie wiertło (1,5 mm), ale metoda uznawana za bardziej inwazyjną niż tomografy (choć w niektórych krajch stosowana jest regularnie jako element okresowej oceny drzewa). Stosowana przez nas w przypadku konieczności rozstrzygnięć nt. grubości ścianki, czy obecności rozkładu w miejscach trudnych dla diagnostyki tomografem, np. rozwidleń z zakorkiem, wypróchnień wysyconych wodą, czy pni o wydzialających się kolumnach funkcyjnych.
|
|
Badanie tomografem sonicznym
|
Wynik badania (rzut przekroju, widok przestrzenny) |
Osłabione miejsce pnia, które poddano badaniu tomografem sonicznym | Wynik badania |
INNE TEMATY EKSPERTYZ
- Analizy fitopatologiczne ze szczególnym uwzględnieniem grzybów,
- Określanie wieku drzew,
- Inwentaryzacja drzew na terenach inwestycyjnych.
REKOMENDACJE I DZIAŁANIA
Ekspertyzy pozwalają na jednoznaczne wskazania dla dalszego postepowania z drzewem oraz ocenę poziomu bezpieczeństwa dla otoczenia drzewa.